0 5535905800
0543 633 13 74
Sosyal Medya Hesaplarımız

ODESSA BEŞERİ BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ

Anasayfa » Üniversite » ODESSA BEŞERİ BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odessa Uluslararası Beşeri Bilimler Üniversitesi

Ukrayna’da yurt dışı eğitim programına dahil olacaksanız eğer mutlaka alternatiflerinizin arasında Odessa Uluslararası Beşeri Bilimler Üniversitesi yer almalıdır. 

Haydi; bu akademik programın bizlere kazandıracakları, 

sosyal hayatı hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

Odessa Uluslararası Beşeri Bilimler Üniversitesi Ukrayna yasal gerekliliklerine ve eğitim kavramları ilkeleri çerçevesinde 20 Ağustos 2002’de özel bir yüksek öğretim kurumu olarak faaliyete geçmiştir.

Üniversite kurulduğu zaman diliminden bugüne gerekli eğitim kaynakları, uygun malzemeleri ve sosyal altyapıyı bu süreç içerisinde kurmayı başarmıştır.

2003 yılında eğitime 100 öğrenci ile başlayan üniversite şuan itibariyle yaklaşık 3520 öğrenci eğitim almaktadır. Üniversite bünyesinde 4 fakülte, 2 enstitü ve 17 uzmanlık dalında eğitim verilmektedir. Bu bölümlerde toplam 35 profesör, 255 öğretim görevlisi ve 104 doktora öğrencisi bulunmaktadır.

Odessa Uluslararası Beşeri Bilimler Üniversitesi’nde kültür merkezi, sinema kulübü, konferans salonu, modern sınıflar, spor merkezleri, öğrenci kafeleri ve büyük bir kütüphaneye sahiptir. Ayrıca konaklama için yurt imkanı bulunmaktadır. Üniversite yurtları son derecede modern olup oda içerisinde banyo, tuvalet dışında tv, buzdolabı, halı, masa, sandalye, yatak ve kablosuz internet bulunmaktadır.

 

Odessa Uluslararası Humaniter Üniversitesi Bölümleri:

 • Ekonomi Bölümü
 • İşletme Bölümü
 • Matematik Bölümü
 • Mekanik Enstitüsü Bölümü
 • Uluslar arası Ekonomik İlişkiler Bölümü
 • Mikrobiyoloji Bölümü
 • Biyoloji Bölümü
 • Kimya Bölümü
 • Hukuk Bölümü
 • Gazetecilik Bölümü
 • Sosyal Hizmetler Bölümü
 • Sosyal Bilimler Bölümü
 • Siyasi Bilimler Bölümü
 • Coğrafya Bölümü
 • Felsefe Bölümü
 • Alman Filolojisi Bölümü
 • Doğal ve Beşeri bilimler Bölümü
 • Uluslararası Hukuk
 • İşletme Yönetimi
 • Hukuk Bilimi
 • Eczacılık
 • Hemşirelik
 • Diş Hekimliği

Odessa Hümaniter Üniversitesi Eczacılık

Odessa Hümaniter Üniversitesi eczacılık bölümü 5 yıllık eğitim programına sahiptir. Sağlık ve ecza alanında yapılan başarılı çalışmalarla imza atan kurum, her yıl ülke dışından da eczacılık alanında kariyer yapmak isteyen öğrencileri çatısı altına almakta ve her öğrenci aynı özen ile eğitilerek geleceğe hazırlanmaktadır.

Avrupa genelinde var olan eczacılık alanında kalifiye eleman açığını kapatma amacına hizmet eden kurumda, öğrenci eğitimin büyük bölümünü laboratuvar ortamında tamamlar. Bunu sonucunda ecza hakkında tüm gerçekçi bilgiye vakıf olan öğrenci, iş hayatına özgüven içinde başlayabilir ve başarı merdivenlerini kısa süre içinde çıkabilir.

Odessa Hümaniter Üniversitesi Hemşirelik

Odessa Hümaniter Üniversitesi hemşirelik bölümü tıp alanında yardımcı eleman olan hemşire açığını kapatmayı amaçlamakta ve bu alanda kalifiye eleman yetiştirmektedir.  Öğrenci hemşirelik eğitimi aldığı Odessa Hümaniter Üniversitesi’nde mesleğin detaylarını ve inceliğini konusunda uzman öğretim görevlilerinden alırken,bilgisi tecrübeye dönüştürecek uygulamalara imkân sunulmaktadır. Öğrenci hastane ortamında eğitiminin büyük bölümünü tamamlamakta, dahası uygulanan staj programları sayesinde kendisini deneme imkânı bulmakta ve gelecekteki iş hayatı için prova yapabilmektedir. Bu sayede özgüven sahibi olarak mesleğe atılan hemşire başarıya kısa süre içinde ulaşmaktadır.

Odessa Hümaniter Üniversitesi Ağız Ve Diş Sağlığı, 

Diş Protez Mezunlarına Diş Hekimliği Dikey Geçiş Fırsatı

Odessa Hümaniter Üniversitesi dünya genelinde eğitim alanında  tabu sayılan kuralları yıkarak devrim niteliğinde uygulamalara yer vermektedir. Dikey geçiş uygulaması da bu ayrıntılardan birisidir. Birçok ülkede üniversitelerin meslek yüksekokullarının iki yıllık bölümlerinden mezun olan öğrencilere dikey geçiş hakkı vermek için bir sınav uygulaması yaptığıve bu sınav sonucuna göre dikey geçiş işleminin yapıldığı bilinmektedir. 

Odessa Hümaniter Üniversitesi ‘de bu uygulama bulunmamaktadır. 

Öğrenci birçok bölümde bu imtiyazdan yararlanabilmektedir.Diş hekimliği fakültesi de bu uygulamaya sahip bölümlerden birisidir.Öğrenci ağız ve diş sağlığı ya da diş protez bölümlerinde iki yıllık meslek yüksekokul  eğitim almışsa( hangi ülke üniversitesinden olduğu fark etmez)dikey geçiş sınavı olmadan diş hekimliği eğitimine başlayabilmektedir. İki yıllık meslek yüksekokulunda aldığı eğitimin üzerine 4 yıllık bir eğitim sürecinden geçen öğrenci, diş hekimliği diplomasını hak kazanabilmektedir. Ayrıca Odessa Hümaniter Üniversitesi yüksek lisans ve doktora eğitimi olanağı da sunmakta, öğrenci arzu ettiği takdirde lisans tamamlama eğitimi yüksek lisans ve doktora eğitimi ile bu seçkin ve ayrıcalıklı eğitim olanaklarına sahip olan kurum çatısı altında taçlandırabilmektedir.

Odesa’da Konaklama Seçenekleri

Odessa Hümaniter Üniversitesinin kendisine ait yurdu bulunmamakta eğitim alan öğrenciye farklı konaklama seçenekleri sunulmaktadır. Odesa’nın bir öğrenci şehri olduğu düşünülürse, bu yönde hizmet veren kurumlar, hosteller, pansiyonlar ve kiralık ev seçenekleri de mevcuttur. Özel yurtların fiyatları bir miktar daha yüksektir, ancak nüfus bakımından üniversite yurdundan biraz daha düşük seviyede ve daha sakindir. 

Öğrencilik hayatını daha özgür ve konforlu geçirmek isteyenler için  Odesa’da kiralık ev seçeneği de değerlendirilebilir. Aylık kira giderlerinin oldukça düşük olduğu Odessa, öğrencinin konforlu ve daha rahat bir öğrencilik hayatı geçirmesinde etkili olmaktadır.

Odesa’da Öğrenci Hayatı Ve Giderleri

Odessa son dönemde gerek ülke için gerekse ülke dışından birçok öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden hem şehirdeki sosyal yaşam oldukça renklidir hem de öğrenci bütçesine hitap edebilecek niteliktedir. Genel olarak Ukrayna’nın yaşam giderleri birçok Avrupa ülkesinden düşüktür. Yeme içme, konaklama ve ulaşım gibi zaruri giderler olabildiğinde düşük ölçüde tutulmakta ve öğrencilerin ekonomik yönden sorun yaşamasının önüne geçirilmektedir. Diğer taraftan şehirde yer alan fuar, festival, konser gibi etkinlikler ile halkın ve öğrencinin sosyal yaşam ihtiyacı karşılanmakta olur 

öğrenci küçük bir bütçe ile dolu dolu ve verimli bir eğitim süreci geçirebilmektedir.

Neden Odessa Hümaniter Üniversitesi?

Odessa Hümaniter Üniversitesi seçkin ve nitelikli bir üniversite yaşamı sunması açısından tercih edilebilir. Dünyanın gelişmiş ülkeleri ile eşdeğerde eğitim hakkı ve bilimsel çalışmalar ile taçlandırılabilecek bir eğitim sürecinden mezun olan öğrenci, iş hayatında daha hızlı bir süreçte tutunabilir.Europass mavi diplomanın vereceği imtiyaz sayesinde istediği bir noktada kariyerine başlayabilir. Ayrıca ekonomik bir üniversite eğitimi aldığı için hem kendisi hem de ailesi ekonomik yönden yıpranmaz. Sosyal yaşam olanaklarına sahip bir bölgede eğitim alıyor olmasını verdiği imkânlardan yararlanan öğrenci, hayatının en enerjik döneminde eğlenceli bir süreçten geçer.

 

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ